Mówi się, że największe problemy mają osoby z cerą przetłuszczająca się lub trądzikową. Nic bardziej mylnego! Cera sucha to jeden z bardziej problematycznych typów cery. Wysuszona skóra wymaga szczególnej uwagi przy pielęgnacji i stosowaniu kosmetyków i zabiegów, gdyż wiele czynników może ją dodatkowo podrażniać i w efekcie doprowadzić do nadwrażliwości. W obecnych czasach jest ona bardzo częstym problemem dotyczącym zarówno kobiet jak i mężczyzn. Odpowiednia pielęgnacja gabinetowa uzupełniona o profilaktykę domową połączona z nawadnianiem organizmu i prawidłową dietą może jednak skutecznie zapobiec nadmiernemu wysuszaniu skóry twarzy i utrzymać ją w dobrej kondycji na długi czas. Jeśli nie wiesz jak nawilżyć suchą skórę twarzy, to ten wpis jest skierowany do Ciebie.
Spis treści:
- Skóra sucha – jak ją rozpoznać?
- Pielęgnacja domowa skóry suchej – od czego zacząć?
- Zalecenia pielęgnacyjne dla skóry suchej
- Domowe sposoby na skórę suchą, czyli kosmetyki do samodzielnego przygotowania
Skóra sucha – jak ją rozpoznać?
Sucha skóra jest delikatna, przeważnie cienka i wrażliwa. Na skutek małego wydzielania sebum z gruczołów łojowych oraz słabego nawilżenia (zarówno zewnętrznego jak i wewnętrznego) łuszczy się, jest szorstka i napięta. Często widoczne są na niej rozszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazje) przez to, iż niewystarczające nawodnienie doprowadza do ścienienia warstwy naskórka. Tkanka łączna u osób o skórze suchej jest przeważnie słaba, dlatego wcześnie tworzą się zmarszczki. Sucha skóra w wyniku niedostatecznej grubości płaszcza hydrolipidowego, który ma za zadanie ją chronić starzeje się dosyć szybko. Do takiego stanu przyczyniają się zarówno czynniki zewnętrzne jak: stres, niewłaściwa dieta, używki, klimatyzacja, niewłaściwa pielęgnacja, jak i wewnętrzne: przyjmowane leki czy choroby przewlekłe. Przekonanie, że wystarczy suchą cerę nawilżać z zewnątrz jest błędne. Prawidłowa pielęgnacja musi polegać na dostarczeniu skórze ceramidów, witamin, kwasu hialuronowego czy też mukopolisacharydów.
Cechy skóry suchej w pigułce:
- nierówna powierzchnia (nagromadzenie zrogowaciałych komórek)
- szorstkość
- matowość
- słabo widoczne pory
- cienki naskórek
- kolor jasnoblady, często z odcieniem różowym (prześwitujące naczynia krwionośne)
- mogą pojawić się białawe łuski, pęknięcia, szczeliny, nadżerki (brak elastyczności, kruchy naskórek)
- uwydatnione zmarszczki, szybko się starzeje
- po myciu często napina się i ściąga
Pielęgnacja domowa skóry suchej – od czego zacząć?
Podstawą w prawidłowym funkcjonowaniu skóry jest właściwe jej nawilżenie. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu włókna kolagenowe i elastynowe zachowują swoją strukturę dzięki czemu skóra jest napięta i elastyczna. Pielęgnacja domowa jest kontynuacją pielęgnacji gabinetowej i jest niezbędna dla podtrzymania jej efektów. Zatem pielęgnację domową powinniśmy zacząć od prawidłowego nawodnienia organizmu co oznacza przyjmowanie co najmniej 2 L wody dziennie a w okresie letnim znacznie więcej. Również odpowiednia dieta bogata w owoce i warzywa, unikanie używek i stresu pomogą w prawidłowym nawodnieniu skóry.
Zalecenia pielęgnacyjne dla skóry suchej
ZAKAZY:
- Nie stosować do mycia twarzy wody i mydła
- Nie opalać skóry zbyt często
- Nie stosować maseczek o działaniu ściągającym
- Nie stosować zbyt często peelingów ziarnistych
- Nie palić papierosów
ZALECENIA:
- Do demakijażu twarzy używać mleczko kosmetyczne (lub śmietankę)
- Używać toniku bezalkoholowego dla suchej cery
- Krem do twarzy musi mieć działanie odżywczo-nawilżające lub nawet regenerujące.
- Rano i wieczorem używać krem pod oczy oraz na szyję
- Dwa razy w tygodniu stosować maseczki odżywcze na twarz, szyję i dekolt. Chronić skórę przed promieniowaniem UVA i UVB
- Zimą chronić skórę przed mrozem i wiatrem
- Nawilżać powietrze w domu i w pracy.
- Dbać o dotlenienie
Składniki których powinno się szukać w kosmetykach dla cery suchej:
- sole mineralne,
- NMF czyli naturalny czynnik nawilżający,
- hydrofilne aminokwasy,
- sole kwasu mlekowego,
- hydroksykwasy m.in. lipidy, wchodzące w skład cementu komórkowego;
- witaminy (szczególnie A, E),
- D -panthenol;
- filtry przeciwsłoneczne,
- gliceryna
- olejki
Skórę suchą należy nie tylko nawilżać, ale również odżywiać i regenerować. Tu z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju olejki czy chociażby gliceryna. Gliceryna ma silne właściwości higroskopijne co oznacza że potrafi pochłaniać wodę a co za tym idzie zatrzymywać ją w naskórku. Olejki zaś rewelacyjnie złagodzą podrażnienia i odżywią skórę. Polecanymi olejkami są: olej kokosowy, macadamia, z wiesiołka, awokado, konopny czy też ze słodkich migdałów. Jako że są to preparaty „bogate” i tłuste zaleca się ich użycie na noc. Wystarczy nanieść preparat na skórę twarzy (można wykonać krótki masaż) a ten wchłonie się dzięki czemu odżywi, nawilży i zregeneruje bardzo suchą skórę.
Domowe sposoby na skórę suchą, czyli kosmetyki do samodzielnego przygotowania
Dużą zaletą kosmetyków przygotowywanych w domu jest ich niewielka cena, dostępność składników oraz prosty skład. Warto uzupełnić codzienną pielęgnację twarzy o samodzielnie przygotowane kosmetyki. Oto proste przepisy na domowe maseczki na twarz:
1. Maseczka z siemienia lnianego:
Łyżkę siemienia zalać szklanką wody i ugotować na gęstą papkę , ostudzić do temp. pokojowej, nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę , na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach , resztki zmyć tonikiem . Maseczka zmiękcza naskórek, wygładza , uelastycznia, łagodzi podrażnienia.
2. Maseczka dla cery suchej i wrażliwej:
Trzy torebeczki rumianku i łyżkę zmielonej szałwii wymieszać z wrzącą wodą , dodać kilka kropli witaminy A+ E, ostudzić do temp. pokojowej , nałożyć na twarz zwilżoną w toniku gazę , na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach, resztki zmyć tonikiem .
3. Maseczka dla cery suchej lub normalnej:
Łyżkę utartej marchwi zmieszać z jednym żółtkiem, łyżeczką twarożku, dodać kilkanaście kropli Wit. A +E , nałożyć na twarz, zmyć po 20 min., przetrzeć twarz tonikiem.
4. Maseczka owocowa (do stosowania w sezonie letnim):
Rozetrzeć na miazgę trzy duże truskawki i kilka malin, dodać 1 łyżeczkę świeżej śmietanki, rozprowadzić na twarzy i szyi , zmyć po 15 min.
Źródło:
Drygas B., Mrozowska M,. Szpindor R., (2013) Twarz, szyja, dekolt. Nowa Era