Główna

Jak wybrać gabinet kosmetyczny? 5 oznak, że trafiłaś do dobrego gabinetu

dobry gabinet kosmetyczny

Bezpieczeństwo w gabinecie kosmetycznym

Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Podczas wyboru salonu kosmetycznego musisz kierować się przede wszystkim własnym bezpieczeństwem. Podstawą profesjonalnego gabinetu kosmetycznego jest utrzymywanie higieny. Zwróć uwagę na ogólny porządek panujący w salonie, szczególnie czy narzędzia wykorzystywane do zabiegu są czyste, zdezynfekowane oraz wyjałowione. Czym jest dezynfekcja i dlaczego jest ważna? Dezynfekcja to inaczej odkażanie mające na celu zniszczenie szkodliwych drobnoustrojów. Sterylizacja narzędzi, czyli ich wyjałowienie jest procesem polegającym na zniszczeniu wszystkich drobnoustrojów, w tym także form wegetatywnych, przetrwalnikowych, zarodnikowych. Taka forma postępowania z narzędziami jest koniecznością w przypadku zabiegów z przerwaniem ciągłości skóry.

Kwalifikacja kadry

Zabiegi kosmetyczne powinny być przeprowadzane przez osoby z odpowiednim wykształceniem kierunkowym, przebytymi szkoleniami i uzyskanymi uprawnieniami. Profesjonalna kosmetyczka powinna systematycznie poszerzać swoją wiedzę, biorąc udział w specjalnych szkoleniach.

Podejście do klienta

Odwiedź strony www, fanpage na Facebook’u oraz opinie w Google. Sprawdź dokładną ofertę salonu oraz jak często i jakie treści publikują dla swoich klientów. Dzięki mediom społecznościowym poznasz opinie osób, które skorzystały z konkretnych usług danego salonu. Obsługa salonu powinna być profesjonalna i miła, gotowa dokładnie i cierpliwie odpowiedzieć na wszystkie pytania. Klient ma prawo wiedzieć jakim dokładnie zabiegom będzie poddawany i dlaczego.

Wywiad i diagnoza kosmetologa

W każdym profesjonalnym salonie kosmetycznym przed zabiegiem jest przeprowadzony wywiad. Ma to na celu pomóc w doborze odpowiedniego zabiegu i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Jeśli kosmetolog nie pyta przy pierwszej konsultacji o alergie, problemy skórne lub przyjmowane leki, to warto zwrócić na to uwagę. Nieodpowiednio dobrana kuracja może wyrządzić sporo szkód, które ciężko będzie wyleczyć.

Atmosfera w gabinecie kosmetycznym

Twój salon kosmetyczny ma być miejscem, w którym będziesz czuła się bezpieczna i zrelaksowana, dlatego tak ważna jest atmosfera wybranego przez Ciebie miejsca. Z pewnością miłym dodatkiem do wizyty w salonie kosmetycznym jest zaproponowanie czegoś do picia, np. kawy lub wody. Również przydatne są wiadomości przypominające o wizycie, dzięki temu jest większa szansa, że nie zapomnisz o wizycie lub odwołasz ją odpowiednio wcześnie, by z wizyty mogła skorzystać inna osoba.

Kosmetolog a kosmetyczka – czy jest to ten sam zawód?

Są to dwa zawody, dwie drogi kształcenia, nieporównywalny wkład czasu poświęconego na wzbogacanie zasobu wiedzy i różne programy nauczania. Kosmetyczką można zostać już po ukończeniu zawodowego kursu lub – i taką drogę obiera najwięcej osób – 2-letniego studium kosmetycznego, dającego tytuł technika usług kosmetycznych, natomiast kosmetologiem – po trwających trzy lata studiach na uczelni wyższej uzupełnionych 2-letnimi studiami magisterskimi. W studium kosmetycznym nauczane są przedmioty niezbędne w pracy kosmetyczki. Kosmetolog oprócz przedmiotów podstawowych poznaje jeszcze patofizjologię, biochemię, histologię, toksykologię, mikrobiologię, alergologię, immunologię, podstawy chirurgii plastycznej, masażu, farmakologii, aromaterapię, właściwości roślin leczniczych i język obcy. Jak widać, kosmetologowi potrzebna jest znacznie rozleglejsza wiedza na temat skóry, zarówno zdrowej, jak i z problemami. Większa jest też liczba godzin poświęconych poszczególnym przedmiotom, a to dlatego, że zadaniem przyszłego kosmetologa będzie nie tylko walka z defektami urody, ale propagowanie wiedzy na temat zdrowego stylu życia. Formalnie jeszcze nie ma różnicy w zakresie praw i obowiązków tych dwóch grup zawodowych, chociaż od lat słychać głosy, że jest to potrzebne i ważne, praktycznie jednak renomowane centrum kosmetyczne, spa lub odnowy biologicznej na pewno chętniej zatrudni osobę po studiach, jako bardziej wykształconą i – co za tym idzie – mogącą uchodzić za lepszego fachowca.

Źródła:

Arct J. (2012) Kształcenie kosmetologiczne. Estetologia Medyczna i Kosmetologia 2(1):7-10;

Kryczka M., Giemza A. (2020) Wpływ wiedzy z zakresu kosmetologii na determinanty wyboru salonu kosmetycznego. Kosmetologia Estetyczna 1(9): 151-157;

Manulik S. (2015) Udział pracowników recepcji w osiąganiu celów marketingowych salonu kosmetycznego. Kosmetologia Estetyczna 5(4):495-499;

Newerli-Guz J. (2011) Zachowanie konsumentów na rynku usług kosmetycznych – wybrane aspekty. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego;

Suszek-Namroży A., Zabrocki R. (2016) Postawy i zachowania kobiet wobec innowacji produktowych na rynku kosmetycznym. Uniwersytet Szczeciński. Zarządzanie 43(3):403-411;

http://www.cabines.pl/artykuly/471/kosmetyczka-a-kosmetolog.html#:~:text=R%C3%B3%C5%BCnica%20polega%20przede%20wszystkim%20na,lata%20studiach%20na%20uczelni%20wy%C5%BCszej.