Czym jest trądzik?
Mówiąc o trądziku, mamy na myśli trądzik pospolity, który może występować w wielu odmianach. To choroba przewlekła, która dotyka gruczołów włosowo-łojowych, zaburzając ich naturalną pracę. Zmiany skórne powstające podczas choroby przybierają różne postacie: zaskórniki otwarte, zaskórniki zamknięte, grudki, guzki, krosty aż to torbiele łojotokowe. Najczęstsze umiejscowienie zmian to skóra twarzy, pleców i klatki piersiowej.
Jak powstają zmiany skórne w trądziku?
W momencie gdy następuje nadprodukcja sebum i jednoczesne rogowacenie naskórka, skóra zostaje obciążona na tyle że dochodzi do zatykania ujść gruczołów łojowych. W ten sposób wydzielina zostaje uwięziona w naskórku, doprowadzając do powstawania zaskórników zamkniętych. Są one idealnym miejscem do działania bakterii beztlenowych, które pod wpływem enzymów rozkładają składniki łoju do kwasów tłuszczowych, a one z kolei drażnią okoliczne tkanki, prowokując powstawanie stanów zapalnych.
Rodzaje trądziku
W zależności od charakteru zmian skórnych, przyczyny i czasu powstania, wyróżnia się różne rodzaje trądziku:
- trądzik różowaty,
- trądzik młodzieńczy/pospolity: grudkowy i zaskórnikowy,
- trądzik hormonalny,
- trądzik torbielowaty,
- trądzik niemowlęcy,
- trądzik posterydowy,
- trądzik samouszkadzający,
- trądzik zawodowy.
Jak rozpoznać cerę trądzikową?
Skóra objęta trądzikiem to skóra zazwyczaj tłusta, łojotokowa, koloru szaro-żółtego, słabo ukrwiona, z widocznymi ujściami gruczołów łojowych, odporna na zmiany pogody, ale wrażliwa, skłonna do wyprysków, grudek, zaskórników czy stanów ropnych. Jeżeli zmiany utrzymują się przez dłuższy czas, są ciężkie do zaleczenia i stale nawracają możemy mówić o cerze trądzikowej.
Pielęgnacja cery trądzikowej
ZAKAZY:
- Do mycia twarzy nie używać wody i mydła.
- Nie stosować preparatów odkażających na bazie alkoholu.
- Nie przesadzać z nadmiernym opalaniem się
- Nie usuwać samemu zaskórników ani krostek, nie rozdrapywać.
- Nie dotykać bez potrzeby twarzy rękoma.
- Nie chować czoła pod grzywką (włosy mogą powodować infekcje i ograniczają dostęp powietrza do skóry).
- Ograniczyć używki, ostre przyprawy, nadmierną ilość słodyczy, nie nadużywać soli i rzucić palenie)
ZALECENIA:
- Używać do mycia twarzy żelu antybakteryjnego.
- Używać po każdym myciu toniku antybakteryjnego (w ciągu dnia również dla odświeżenia twarzy).
- Na dzień stosować krem o działaniu matującym i antybakteryjnym ,na noc krem antybakteryjny , regulujący pracę gruczołów łojowych.
- Stosować żel lub krem pod oczy , na szyję używać kremu odżywczego.
- Raz w tygodniu zastosować peeling oraz maseczkę oczyszczającą.
- Latem stosować kremy z filtrami UVA i UVB.
- Starać się aby organizm był dotleniony, unikać stresów.
- Stosować się dokładnie do zaleceń dermatologa i kosmetologa.
- Stosować dietę bogatą w owoce i warzywa – ważna jest równowaga witaminowo-mineralna, pić mleko i spożywać jego przetwory, unikać tłuszczów zwierzęcych, uzupełniać dietę witaminami A, B2, B6 oraz sole cynku.
- Starać się jeść regularnie i przestrzegać stałych godzin posiłków.
- Do makijażu używać tylko kosmetyków antybakteryjnych (jeśli dermatolog odradzi stosowanie pudrów w kremie to stosować tylko korektory antybakteryjne).
Kosmetyki do cery trądzikowej
- tonik do cery tłustej lub trądzikowej,
- mleczko kosmetyczne do cery tłustej,
- emulsja do mycia cery tłustej lub trądzikowej,
- emulsja na dzień do cery tłustej lub zanieczyszczonej,
- nawilżający krem na noc do cery tłustej lub zanieczyszczonej,
- maseczka nawilżająca na bazie żelu (oczyszczająca lub ściągająca),
- płyn do demakijażu oczu,
- peeling enzymatyczny.
W wyborze kosmetyków do tego rodzaju cery kierujemy się zasadą im mniej tym lepiej. Kosmetyki zarówno pielęgnacyjne jak i kolorowe nie mogą być zbyt obciążające gdyż mogłyby się przyczynić do jeszcze silniejszego zatykania ujść gruczołów łojowych. Należy również uważać na kosmetyki z zawartością alkoholu ponieważ można doprowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry i narażenia jej na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.
Zabiegi w gabinecie kosmetycznym wspomagające walkę z trądzikiem
Kosmetolog po ocenie cery i konsultacji z dermatologiem może zaproponować zabiegi przeciwtrądzikowe. Warunkiem powodzenia w leczeniu jest cierpliwość i systematyczność. Do zabiegów przeciwtrądzikowych stosowane są preparaty łatwo przyswajalne przez skórę, które działają uzupełniająco i regenerująco na skórę, ograniczają rozwój bakterii, leczą stany zapalne, ochraniają skórę. Po serii zabiegów przeprowadzonych w gabinecie uzyskuje się poprawę wyglądu skóry. Stabilizuje się wydzielanie gruczołów łojowych, a podrażnienia skóry i stany zapalne zostają złagodzone.
Zabiegi:
- Manualne oczyszczanie skóry
- Oczyszczanie wodorowe
- Eksfoliacja kwasami
- Zabiegi nawilżające i regenerujące skórę
Oczyszczanie twarzy w gabinecie kosmetycznym
Podstawą w niwelowaniu zmian trądzikowych jest znalezienie i wyeliminowanie przyczyny ich powstawania. Leczenie (jeżeli takie jest potrzebne) można uzupełnić o szereg zabiegów w gabinecie kosmetycznym. Podstawowym zabiegiem w przypadku cery zanieczyszczonej, na której widoczne są zaskórniki zamknięte, otwarte lub prosaki jest manualne oczyszczanie twarzy podczas którego wykwity zostają usunięte manualnie oraz przy niewielkiej pomocy przyborów np. łyżeczki Unny. W przypadku wystąpienia zmian zapalnych świetne rezultaty da się osiągnąć przy pomocy eksfoliacji kwasami lub oczyszczania wodorowego gdyż zabiegi te aktywnie niwelują stany zapalne a dodatkowo mogą działać rozjaśniająco na przebarwienia lub blizny potrądzikowe.
Źródła:
https://www.mixa.pl/porady/co-to-jest-tradzik-i-jak-powstaje
Drygas B., Mrozowska M., Szpindor M., „Twarz, szyja, dekolt”, wyd. Nowa era, Warszawa 2013