Główna

Co wygląd paznokci mówi o naszym zdrowiu?

zdrowe paznokcie

       Paznokcie mogą wiele powiedzieć o stanie naszego zdrowia. Czasem zmiana wyglądu płytki może być pierwszym objawem choroby. Dlatego warto oglądać swoje paznokcie regularnie, aby w porę dostrzec pierwsze sygnały ostrzegawcze.

Jak powinny wyglądać zdrowe paznokcie?

      Jak powszechnie wiadomo zadbane dłonie, stopy, a w szczególności paznokcie, są wizytówką człowieka. Zdrowe paznokcie powinny mieć jednolity, lekko różowy kolor. Końcówka paznokcia powinna być półprzeźroczysta koloru mlecznego. Nie powinny zawierać żadnych przebarwień, oprócz obłączka- naturalnego elementu budowy paznokcia, znajdującego się przy skórce o zabarwieniu mleczno- białym. Paznokcie, oprócz funkcji estetycznej,  zabezpieczają delikatną skórę opuszków pełniąc funkcje ochronną. Ułatwiają również chwytanie różnych przedmiotów.

   Paznokcie zbudowane są z bezjądrzastych keratynocytów, które są ułożone w sposób dachówkowaty względem siebie.  Paznokieć jest  martwym tworem, ponieważ nie jest unerwiony ani ukrwiony.  Ściśle przylega do łożyska- czyli różowej części naszego paznokcia. Jego biała część to wolny brzeg. Dookoła paznokcia znajduje się wał górny oraz wały boczne, które pełnią funkcję ochronną paznokcia. W okolicy wału górnego, czyli pod potocznie zwaną ,,skórką” znajduje się najważniejsza część paznokcia, czyli macierz. To właśnie tu zachodzą podziały komórkowe, odpowiadające za prawidłowy wzrost paznokcia.  Obłączek czyli białawy półksiężyc przy skórce jest informacją o tym jak daleko sięga nasza macierz. Dobrze widoczny obłączek jest informacją o płytkim położeniu macierzy. Słabo widoczny obłączek, lub gdy nie jest widoczny wcale, świadczy o tym, że macierz znajduje się głębiej. U każdego obłączek widoczny jest w innym stopniu. Jest to jak najbardziej naturalne i zazwyczaj najlepiej widać go na kciuku, zaś na małym palcu jest ledwo widoczny lub nie widać go wcale.

Wygląd paznokci a choroby

Każdy kto chce mieć zadbane paznokcie powinien pamiętać aby nie obgryzać paznokci. Należy je skracać za pomocą papierowego pilnika. Za to w odstawkę powinien pójść metalowy pilnik. Nie powinno się również zbyt agresywnie wycinać skórek. Lepszym rozwiązaniem będzie odsunięcie ich drewnianym patyczkiem, po uprzednim nawilżeniu ich. Wrogami paznokci są również detergenty, zmywacz do paznokci z acetonem, gorąca woda, choroby a także złe odżywianie. Czasami ciężko określić przyczynę pogorszenia się stanu paznokci, ponieważ różne czynniki mogą nakładać się na siebie. Przyczyn deformacji oraz zmiany koloru płytki jest bardzo wiele. Jeżeli zauważysz u siebie: onycholizę, nadmierną łamliwość której wcześniej nie było, rozwarstwianie się płytki, zmiany w kolorze na żółty, zielony, niebieski, fioletowy, bruzdy poprzeczne lub podłużne, bielactwo, przerost płytki, zaklęśnięcie lub jej zanik, koniecznie zgłoś się do lekarza w celu dogłębnych badań. W niektórych defektach można poszukać pomocy u podologa. Czasami wystarczy oczyszczenie płytki paznokciowej oraz zastosowanie odpowiednich preparatów, aby przywrócić im dawny wygląd.

Wpływ diety na stan paznokci

Niektóre defekty paznokci takie jak łamliwość, kruchość lub delikatne rozwarstwianie się mogą być przyczyną niedoborów witamin w diecie. Należy zwrócić uwagę na produkty z naszego codziennego jadłospisu, tak aby nie zabrakło w nich cennych składników mineralnych i witamin. Dieta dla paznokci powinna być bogata w: żelazo, cynk, krzem, magnez, wapń, wit. z grupy A, B, C, E a także jod. Pomocne będą preparaty zawierające skrzyp polny, pokrzywę, drożdże, oraz  żelatynę.

Jak podkreślają specjaliści z zakresu dietetyki, dieta dla paznokci powinna być bogata w pełne ziarna zbóż np. w pieczywie, produkty mleczne, ryby, kasze, kiełki, pestki dyni oraz słonecznika. Należy pamiętać również o dobrym nawodnieniu organizmu pijąc regularnie wodę.

Jak dbać o paznokcie?

W trosce o paznokcie oraz dłonie, warto pamiętać aby przy codziennych obowiązkach, takich jak sprzątanie, zmywanie, obieranie warzyw do obiadu, nakładać rękawiczki ochronne. Jak wcześniej wspomniałam, detergenty i gorąca woda są wrogiem paznokci a także skóry dłoni. Bardzo ważne jest, aby jak najczęściej natłuszczać ręce i paznokcie kremem. Szczególnie po każdorazowym umyciu ich. Raz w tygodniu warto wykonać peeling skóry dłoni, następnie nałożyć maskę nawilżającą, a na nią bawełniane rękawiczki. Można posiedzieć w nich 15-30 minut lub przespać całą noc. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów, gotowych rękawiczek nawilżających. Warto przejść się do pobliskiej drogerii i rozejrzeć, co mają w swojej ofercie. Bardzie profesjonalne produkty, bogatsze w składniki aktywne, można dostać w gabinetach kosmetycznych. Kosmetolog po krótkim wywiadzie, z pewnością dobierze idealną pielęgnację według danych potrzeb.

Bibliografia:

M. Skalska, Stopy moją pasją cz. IV, Ortonyksja w gabinecie podologicznym.

M. Sokołowska-Wojdyło, M. Sobjanek, E. Woś-Wasilewska, Dermatologia dla stylistów paznokci.

A. Goździalska , J. Jaśkiewicz , Stan skóry wykładnikiem stanu zdrowia.