Główna

Jak prawidłowo dbać o stopy?

jak dbać o stopy

Jak prawidłowo dbać o stopy?

     Stopy to bardzo ważny element naszego ciała. Dźwigając nasz ciężar przez całe życie, pokonują dystans porównywalny nawet do trzech okrążeń kuli ziemskiej. Dlatego tak ważna jest systematyczna pielęgnacja, a nie tylko sporadyczna w okresie letnim, kiedy chodzimy     w odkrytym obuwiu. Wystarczy tylko kilka prostych kroków aby utrzymać je w dobrej kondycji.

Jak obcinać paznokcie u stóp?

Prawidłowo przycięte, wypielęgnowane i zdrowe paznokcie to nasza wizytówka – do tego wiele mówią o naszym zdrowiu. Wbrew pozorom skracanie paznokci nie jest czynnością, którą każdy potrafi wykonać prawidłowo. Czyli tak aby uniknąć powikłań w postaci haczenia i odrywania się nierówno przyciętej płytki, wrastania zbyt krótkich paznokci, wrastania spowodowanego pozostawieniem w wałach okołopanokciowych tzw. ,,kolca” czy chociażby powstawania zrogowaceń i odcisków na opuszkach, które nie są chronione przez paznokcie, bo zostały zbyt krótko obcięte.

Przedstawimy w kilku  krokach jak prawidłowo skracać paznokcie:

  • Paznokcie u stóp należy skracać co ok. 1,5-2,5 tyg. Należy to robić regularnie, aby nie dopuścić żeby paznokcie urosły zbyt długie.
  • W przypadku paznokci bardzo zgrubiałych, przed skracaniem należy je lekko wymoczyć w ciepłej wodzie. Zmiękczy to lekko paznokcie i ułatwi ich skrócenie.
  • Należy skracać paznokcie dobrej jakości cęgami, cążkami lub/i papierowym pilniczkiem o gradacji przeznaczonej do naturalnej płytki 180/240
  • Używając do skracania pilniczka należy pamiętać, aby na koniec zamknąć łuski paznokcia, przeciągając kilka razy pilniczkiem w jedną stronę, tak aby wolny brzeg paznokcia był zupełnie gładki (można wygładzić też polerką)
  • Nie należy paznokci skracać zbyt krótko. Może to doprowadzić do wrastania płytki. Paznokcie mają za zadanie w naturalny sposób chronić opuszki palców. Brak ochrony przez paznokieć może powodować nadmierne rogowacenie opuszków, a także tworzenie się na nich odcisków
  • Z zasady nie zaleca się obcinania płytki na ,,okrągło”, a tylko na prosto. Jednakże powinno się je obcinać po prostu zgodnie z linią łożyska- czyli tej różowej części paznokcia, która nie jest jednakowa  u każdego z nas
  • ZABRONIONE jest obcinanie paznokci obcinaczkami lub nożyczkami. Te przedmioty skracają paznokcie ale i je też zgniatają, co prowadzi do uszkodzenia paznokcia. Paznokcie zaczynają sie rozdwajać. Miedzy listwami paznokcia powstają otwarte tunele, przez które do płytki paznokciowej mogą przedostać się drobnoustroje np. grzyby.

Jak dbać o stopy?

Oprócz prawidłowego skracania paznokci ważna jest codzienna higiena oraz pielęgnacja.

  • Stopy powinno się myć przynajmniej raz dziennie. Brak zachowanej higieny może prowadzić nie tylko do powstawania nieprzyjemnego zapachu ale także do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, dostosuj częstotliwość do swoich potrzeb. Jeśli masz taką potrzebę, możesz to zrobić nawet 2-3 razy dziennie.
  • Przy myciu stóp należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu przestrzeni między palcami. Warto zwrócić szczególną uwagę na precyzyjnym umyciu paznokci. Do tego celu, można użyć szeroko dostępnych szczoteczek.
  • Po umyciu stopy trzeba wytrzeć do sucha uwzględnieniem przestrzeni między palcami.

Najczęstszymi błędami, popełnianymi podczas mycia stóp jest pomijanie oczyszczania paznokci, zbyt krótki czas mycia, niedokładność oraz nie wycieranie stóp do sucha.

Trzeba pamiętać o posmarowaniu stóp kremem nawilżającym, lub odpowiednio dobranym do typu skóry. W celu dobrania odpowiedniego kremu, warto udać się do specjalisty, który dobierze go według aktualnych potrzeb. Nasz gabinet podologiczny posiada w ofercie szeroką gamę kosmetyków do pielęgnacji.

Jak wybrać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stóp?

Podczas wyboru kosmetyku należy zwrócić uwagę na skład. Powinien być możliwie jak najkrótszy, bez dodatków sztucznych kompozycji zapachowych, barwników oraz konserwantów. W kremach szukaj mocznika w stężeniu 5%-15%, jeżeli borykasz się z przesuszoną skórą stóp. Jeśli z kolei masz skórę bardzo zrogowaciałą poszukaj kremu z mocznikiem 20-35%. W przypadku potliwości stóp, szukaj w składzie jonów srebra oraz olejku z drzewa herbacianego, które mają działanie antybakteryjne i dezynfekujące. Alantoina, pantenol oraz wit. A i E będą łagodziły podrażnienia oraz regenerowały skórę. Aloes oraz masło shea posiadają świetne właściwości nawilżające. Z kolei dodatek mentolu, olejku miętowego, olejku lawendowego lub kora dębu działają dezynfekująco oraz dadzą przyjemne uczucie świeżości.

Do złuszczania martwego naskórka wybierz peelingi, tarkę lub pilnik elektryczny. Unikaj skarpetek złuszczających. Potrafią wyrządzić więcej, czasami nie odwracalnych szkód niż dobrego.

Należy pamiętać, że w pierwsze kolejności, przed wykonaniem jakich kolwiek zabiegów trzeba zwrócić uwagę na obuwie. Powinno być odpowiednio wyprofilowane, wykonane z naturalnych surowców, które wspomagają przepuszczanie wilgoci na zewnątrz. Niewłaściwe obuwie sprawia, że stopy pocą się przez co może dość do różnego rodzaju uszkodzeń, pęcherzy, odcisków a w najgorszym przypadku do zakażeń wirusowych, bakteryjnych lub grzybiczych. Za małe obuwie może prowadzić do trwałych nieodwracalnych zniekształceń. Tak samo może się stać w przypadku gdy but jest za duży. Stopa podczas chodzenia przesuwa się w bucie, obija i ociera, przez co można się nabawić odcisków, odparzeń, nagniotów lub pęknięć. Przy wyborze skarpet również należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane. Warto wybierać te, które zostały zrobione z naturalnych materiałów, pochłaniających wilgoć, lub oddających je na zewnątrz. Istotną rolę odgrywa rozmiar skarpetek. Zbyt luźne mogą powodować tarcie, a zbyt ciasne ograniczają krążenie powodując nie przyjemne obrzęki i opuchnięcie. Choć to wydaje się oczywiste noś tylko czyste i pachnące skarpetki.

Dlaczego warto dbać o stopy?

Warto dbać o stopy codziennie, przez cały rok tak aby cieszyć się zdrowymi i pięknymi stopami. Jeżeli masz jakie kolwiek wątpliwości co do pielęgnacji, warto udać się do gabinetu podologicznego. Wykwalifikowany podolog podczas zabiegu nie tylko zadba o odpowiednią pielęgnację, ale także pomoże Ci uporać się uciążliwymi dolegliwościami takimi jak: odciski, modzele czy pękające pięty. Pomoże Ci również dobrać odpowiedni krem. Należy pamiętać, że zabiegi to tylko 50% sukcesu. Drugie 50% zależy od pielęgnacji domowej. Regularna pielęgnacja domowa pozwoli przedłużyć efekt zabiegu. Wybór należy do Ciebie.

Bibliografia:

M. Skalska, Stopy moją pasją cz. IV, Ortonyksja w gabinecie podologicznym.

M. Sokołowska-Wojdyło, M. Sobjanek, E. Woś-Wasilewska, Dermatologia dla stylistów paznokci.

https://uzbira.pl/blog/brodaty-blog-uzbira/jak-dbac-o-stopy-nasze-rady-na-wlasciwa-pielegnacje-stop

https://www.podologgorzow.pl/blog/jak-prawidlowo-dbac-o-stopy